تمامی مطالب مطابق قوانین جمهوری اسلامی ایران میباشد.درصورت مغایرت از گزارش پست استفاده کنید.

جستجو

پاک ترین و آلوده ترین شهرهای دنیا و ایران کجاست؟ (+جدول و تصویر)


  پاک ترین و آلوده ترین شهرهای دنیا و ایران کجاست؟ (+جدول و تصویر)

  نیامدن نام شهرهایی چون اهواز و تهران در این فهرست دلیل بر مبری بودن ما از این وضعیت نیست بلکه در بعضی از رنکینگ های آلودگی اهواز، سنندج، کرمانشاه و تهران در زمره آلوده ترین شهرهای جهان قرار گرفته اند.

  آلودگی‌های زیست محیطی در دهه‌های اخیر نگرانی های زیادی را به وجود آورده است.

  پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

  با شنيدن واژه «شهر» چه تصويري در ذهنتان نقش مي بندد؟ منظره اي شلوغ، پر سر و صدا و آلوده؟ يعني جايي به نام «شهر پاک» وجود خارجي ندارد؟

  به گزارش سرویس اجتماعی پایگاه خبری تحلیلی "انتخاب"؛‌سالهاست که شهرها را با ويژگيهاي آزارنده اي مي شناسيم که اگر احتمالاً آنها را در جايي نبينيم در شهر بودن آن ترديد مي کنيم و مي پنداريم به روستا يا منطقه اي بدور از هياهو و کژيهاي زندگي شهري رفته ايم.

  با خواندن ادامه اين گزارش احتمالاً متوجه خواهيد شد که بخش عمده آزارندگي هاي شهرنشيني بيشتر از آنکه ويژگي و اقتضاي زندگي در گستره اي به نام «شهر» باشد، بر آمده از کژروي ساکنان و ناکارآمدي مديران حوزه شهري است.

  داشتن «شهر پاک» بر خلاف ظاهر رؤيايي اين عبارت چندان هم دشوار نيست زيرا شهرهايي در جهان وجود دارند که با اين لقب شناخته مي شوند و با وجود صنعتي بودن، مي توان آن ها را «شهر پاک» قلمداد کرد؛ زيرا آب آشاميدني سالم و گوارايي دارند، هواي شان پاک است، در جمع آوري و دفع پساب ها و زباله ها موفق بوده اند و مهمتر از همه اين موارد از پس معضل ترافيک هم بر آمده اند.

  کشورهاي ايرلند و استراليا، مسابقات ساليانه انتخاب «شهر بسامان» را برگزار مي کنند که چيزي فراتر از داشتن ميدانهاي زيبا و پرجاذبه، طرحهاي ضدزباله و ... مي باشد.

  مؤسسه پژوهشي- مطالعاتي مرکر، هر سال در گزارش سالانه خود درباره «کيفيت زندگي در شهرهاي جهان» به رتبه بندي آنها مي پردازد.

  در آخرين گزارش اين مؤسسه که بر پايه گزارشهاي گردآوري شده از 221 شهر دنيا تهيه و تنظيم شده با در نظر گرفتن مواردي مانند دسترسي به آب آشاميدني و سلامت آن، امحاي زباله ها، شبکه جمع آوري و دفع فاضلاب، آلودگي هوا و ترافيک، پاک ترين شهرهاي دنيا انتخاب و معرفي شده اند.

  در انتهاي اين فهرست که نام 50 شهر را در خود جاي داده است، پس از مسقط در عمان، پوينتاپيتر در گوادلوپ، سه شهر اوزاکا و ناگويا در ژاپن و فرانکفورت در آلمان رتبه همساني را کسب کرده اند.
  شهرهاي انتهاي فهرست را رها مي کنيم و به سراغ صدرنشينان مي رويم که جملگي در شمار شهرهاي بزرگ کشورهاي صنعتي دنيا قرار دارند.

  گشت و گذار در پاک ترين شهرهاي دنيا از کالاگاري در کانادا آغاز مي شود و پس از گذر از ايالات متحده و حوزه اسکانديناوي به ژاپن، استراليا و نيوزيلند در اين سوي دنيا خاتمه مي يابد.

  1 -اسلو، بزرگ ترين شهر و پايتخت نروژ، مرکز فعاليت هاي تجاري، بانکي و حمل ونقل نروژي ها به شمار مي رود.هيچ کارخانه صنعتي در اسلو نيست، پس طبيعي است که هواي شهر پاک باشد؛ گرچه در زمستان به دليل استفاده از وسايل نقليه و نيز گرمايشي، کيفيت هوا کمي پايين تر مي آيد.گاز متان حاصل از دفع زباله ها براي توليد برق استفاده مي شود. همچنين سيستم مديريت پسماندهاي ارگانيک به گونه اي طراحي شده است که اين مواد در يک کارخانه «گاز

  زيستي»(بيوگاز)، تبديل به سوخت شده و سپس به مصرف اتوبوس هاي شهر مي رسد.

  2 - شهر کوبه ژاپن از لحاظ معيارهاي «کيفيت زندگي» پيشتاز است(مواردي مانند ميزان اميد به زندگي و نيز سواد). کوبه به شبکه هدايت و دفع فاضلاب پيشرفته خود مي بالد زيرا شبکه جمع آوري و هدايت سيلاب ناشي از بارندگي و طوفان از سيستم دفع فاضلاب تفکيک شده تا تداخلي با يکديگر نداشته باشند. طراحي اصولي شبکه راهها در اين شهر، ترافيک روان تر و آلودگي کمتر محيط زيست را در پي داشته است.

  3 -کپنهاک، پايتخت و بزرگ ترين شهر دانمارک مدت زيادي نيست که از تلاش 15 ساله براي بهبود کيفيت هوا فراغت يافته است. در طول اين برنامه، تمهيدات مختلفي به کار بسته شد که مي توان به مواردي مانند ايجاد منطقه سبز در شهرهاي بزرگ، کاهش ماليات خودروهاي ديزلي مجهز به فيلتر، نوآوري در توليد آبگرمکن ها و کوره هاي پاک تر و ... اشاره کرد.دانمارک، يکي از سه کشوري است که پيشرفت آن در زمينه کاهش آلاينده ها، فراتر از استانداردهاي زيست محيطي اروپا بوده است. 36 درصد دانمارکي ها با دوچرخه رفت و آمد مي کنند.

  4 -آدلايد در استراليا از سال 2007 به اين سو، طرح راهبردي دوري از دفن زباله را در پيش گرفته است.
  در اين راستا، علاوه بر تدارک اهرمهاي قانوني و نيز حمايت از توسعه پايدار؛ از يک سو از ميزان توليد زباله کاسته شده و از ديگر سو بر امر بازيافت تأکيد شده است.

  5 - مينياپوليس در ايالت مينسوتا آمريکا به دليل کيفيت آب آشاميدني در ميان شهرهاي بزرگ آمريکايي سرآمد است زيرا کمترين ميزان و تعداد آلاينده هاي شيميايي در آن يافت مي شود.

  6 -ميزان آلاينده ها در هواي ولينگتن، پايتخت و سومين شهر پرجمعيت نيوزيلند در سالهاي 2009 و 2010 بيشتر در سطح خوب، غلظت مونواکسيد کربن در سطح عالي و تراکم دي اکسيد نيتروژن نيز بين سطوح خوب تا عالي در نوسان بوده است. بخش عمده اين پيشرفت در نتيجه بهينه سازي فناوري خودروسازي به دست آمده است.
  وزارت محيط زيست نيوزيلند، کيفيت خوب هواي اين کشور را مرهون دورافتادگي، جمعيت کم و مجاورت با

  دريا مي داند.

  7 -هلسينکي: کيفيت هواي پايتخت فنلاند در دهه گذشته به ميزان قابل توجهي ارتقا يافته است. فنلاندي ها با به کارگيري وسايل و ابزارهاي کارآمدتر و نيز استفاده از منابع سوختي پاک تر توانسته اند به کاهش چشمگير آلاينده هايي کمک کنند که در نتيجه فعاليت نيروگاه ها، صنعت و نيز گرمايش بخش خانگي در هوا پراکنده مي شوند.

  به کارگيري وسايل و ابزارهاي کارآمدتر و نيز استفاده از منابع سوختي پاک تر از جمله اقداماتي است که براي افزايش کيفيت هوا انجام شده است.

  8 -کيفيت آب آشاميدني اوتاوا، پايتخت کانادا چشمگير است.

  9 -هانولولو يکي از سبزترين و پاک ترين شهرهاي دنيا به شمار مي آيد که هواي آن بي نظير است. از آلودگي هوا هيچ خبري نيست، جز مه دود آتشفشاني که گهگاه پديدار مي شود.
  آب آشاميدني اين شهر با گذر از ميان صخره هاي آتشفشاني تصفيه مي شود و به دليل عاري بودن از طعم کلر تأسيسات آبرساني ديگر شهرهاي جهان، شهرت دارد.

  10 -کالاگاري در استان آلبرتاي کانادا، جايگاه نخست پاک ترين شهر جهان را در حالي به خود اختصاص داده که در ميان شهرهاي کانادا با سرانه 3478 کيلوگرم توليد زباله پيشتاز است! مقامات استان آلبرتا با بازنگري در سيستم بهداشتي کالاگاري در دو سال گذشته، تلاش کرده اند ميزان توليد و دفن زباله را در اين شهر کاهش دهند.

  به گزارش خبرآنلاین در حال حاضر در اکثر کشورهای جهان که پا در مسیر توسعه صنعتی نهاده اند حال زمین و هوا خوب نیست. رشد صنعتی در کشورهای در حال توسعه و تازه توسعه یافته که اکثرا در قاره آسیا قرار دارند حجم بالایی از آلودگی های زیست محیطی را سبب شده است.
  در کشور ما نیز این آلودگی‌ها مشکلات جدی ای را در شهرهایی چون تهران اهواز کرمانشاه پدید آورده است که هر کدام دلیل خاص خود را دارد. در عوض در کشورهای اروپایی انتقال صنایع آلاینده به کشورهای در حال توسعه و تحکیم فرهنگ پاسداشت محیط زیست سبب شده است که در این قاره که روزی از لحاظ آلودگی های صنعتی در صدر شهرهای آلوده دنیا بودند هم اکنون از محیطی سالم و پاکیزه بهره ببرند.

  در جدول زیر فهرستی از آلوده ترین شهرها دنیا و دلیل آلودگی‌شان آورده شده البته نیامدن نام شهرهایی چون اهواز و تهران در این فهرست دلیل بر مبری بودن ما از این وضعیت نیست بلکه در بعضی از رنکینگ های آلودگی اهواز، سنندج، کرمانشاه و تهران در زمره آلوده ترین شهرهای جهان قرار گرفته اند.

  ردیف
  شهر
  کشور
  علت
  1
  لین فن
  چین
  آلودگی هوا
  2
  بوپال
  هند
  مواد شیمیایی صنعتی
  3
  کالیمانتان
  اندونزی
  جیوه
  4
  کاسارگود
  هند
  آفت کش ها
  5
  دزرهینسک
  روسیه
  مواد شیمیایی سلاح و زباله
  6
  سامگیت
  آذربایجان
  مواد شیمیایی آلی
  7
  تیانینگ
  چین
  سرب
  8
  سوکیندا
  هند
  ترکیبات کروم
  9
  چرنوبیل
  اوکراین
  رادیو اکتیو
  10
  قطب شمال
  -
  آلاینده های آلی
  لین فن - چین

  تصویر زیر از سایت ناسا اخذ شده و نشانگر تراکم ذرات معلق آلاینده (شاخص pm2.5)در سطح اتمسفر است.
  برای دیدن تصویر بزرگتر روی آن کلیک کنید.
  منبع: http://www.nasa.gov


  هلسینکی ـ فنلاند

  فهرست زیر نیز 10 شهر برتر در پاکیزگی محیط زیست هستند.

  ردیف
  شهر
  کشور
  1
  کالگری
  کانادا
  2
  هونولولو
  آمریکا
  3
  هلسینکی
  فنلاند
  4
  اوتاوا
  کانادا
  5
  مینیاپولیس
  آمریکا
  6
  اوسلو
  نروژ
  7
  استکهلم
  سوئد
  8
  زوریخ
  سوییس
  9
  کاتسویاما
  ژاپن
  10
  برن
  سوییس

  پاک ترین و سالم ترین شهر ایران انتخاب شد + تصاویر

  209 شهر از کشورهای منطقه مدیترانه شرقی جهت انتخاب به عنوان هزار شهر سالم جهان نام نویسی کرده بودند و از کشور ایران هم سه شهر پیرانشهر، نور و طوس معرفی شده بودند که شهرستان پیرانشهر توانست به عنوان یکی از هزار شهر سالم جهان از کشور ایران انتخاب شود.
   
  با حضور نماینده سازمان بهداشت جهانی شهرستان پیرانشهر در استان آذربایجان غربی به عنوان یکی از هزار شهر سالم جهان معرفی شد.

  به گزارش تکناز به نقل از عصرایران همایش بزرگ شهرسالم با حضور نماینده سازمان بهداشت جهانی دی ماه سالجاری در استان اصفهان برگزار شد.

  پاک ترین <a href= و سالم ترین شهر ایران انتخاب شد + تصاویر" title="پاک ترین و سالم ترین شهر ایران انتخاب شد + تصاویر" src="http://www.taknaz.ir/upload/63/0.834919001326872815_taknaz_ir.jpg" />

  در این همایش بزرگ که با حضور نماینده سازمان بهداشت جهانی، مسئولان و مدیران مرکز سلامت بهداشت و محیط کار وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و 70 تن از شهرداران کشور و نمایندگان آنها در استان اصفهان آغاز شد، متن پیام دکتر مصداقی نیا معاون بهداشت وزارت بهداشت از سوی معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی استان اصفهان قرائت شد.

  پاک ترین <a href= و سالم ترین شهر ایران انتخاب شد + تصاویر" title="پاک ترین و سالم ترین شهر ایران انتخاب شد + تصاویر" src="http://www.taknaz.ir/upload/63/0.223545001326872825_taknaz_ir.jpg" />

  مهندس فاروق مصطفی پور شهردار پیرانشهر درباره علت انتخاب این شهر بعنوان یکی از هزار شهر سالم جهان گفت: شهرستان پیرانشهر تا حدودی امکانات و شرایط یک شهر سالم را داراست. وجود شبکه معابر درست، شهرسازی و معماری اصولی، فضای سبز استاندارد (۲۱ مترمربع به ازای هر نفر)، وجود کوههای مرتفع بویژه کوه قندیل، جنگلهای سرسبز وزیبای پردانان، وجود رودخانه های خروشان، وجود امکانات تفریحی رفاهی و ورزشی مناسب و استفاده از رنگ های شاد در زیباسازی شهر و وجود شادابی و طراوت در سطح شهر به علت جوانی و

  پاک ترین <a href= و سالم ترین شهر ایران انتخاب شد + تصاویر" title="پاک ترین و سالم ترین شهر ایران انتخاب شد + تصاویر" src="http://www.taknaz.ir/upload/63/0.334053001326872830_taknaz_ir.jpg" />

  رشد پایین جمعیت، پایین بودن آمار بزهکاری و تکدی گری، نبود صنایع آلاینده، نظافت روزانه معابر اصلی و فرعی شهر، فعالیت بیش از 700دستگاه تاکسی فعال وچندین مینی بوس در آژانس ها برای سرویس دهی مناسب به شهروندان، همچنین راه اندازی کارخانه سایت بازیافت زباله و ایجاد کود آلی از جمله شاخص هایی است که این شهرستان را در زمره یکی از شهرهای سالم جهان قرار داده است.

  پاک ترین <a href= و سالم ترین شهر ایران انتخاب شد + تصاویر" title="پاک ترین و سالم ترین شهر ایران انتخاب شد + تصاویر" src="http://www.taknaz.ir/upload/63/0.223476001326872840_taknaz_ir.jpg" />

  وی همچنین وجود جمعیت باسواد بالای ۹۷ درصدی شهر را یکی دیگر از شاخص های مهم این شهر عنوان کرد و گفت: تمامی این ویژگی ها، این شهر را به شهری با قابلیت های بالابرای تبدیل شدن به یک نمونه کامل و مناسب شهر سالم در جهان بدل کرده است.

  پاک ترین <a href= و سالم ترین شهر ایران انتخاب شد + تصاویر" title="پاک ترین و سالم ترین شهر ایران انتخاب شد + تصاویر" src="http://www.taknaz.ir/upload/63/0.234040001326872857_taknaz_ir.jpg" />

  مصطفی پور در ادامه ضمن تقدیر وتشکر از همه شهروندان پیرانشهر تاکید کرد: مطمناً چنین امتیازی بدون همکاری مردم خوب وفهیم یک شهر کسب نخواهد شد بنابراین لازم است که از تلاشهای همه شهروندان عزیز بویژه همکاران زحمتکش در شبکه بهداشت ودرمان پیرانشهر تشکر وقدردانی کنیم.

  وی در ادامه گفت: با این انتخاب وظیفه ما وشهروندان بسیار سنگین تر از قبل شده است وباید بیش از پیش در راستای سالم سازی فضای شهر مان کوشش کنیم.

  پاک ترین <a href= و سالم ترین شهر ایران انتخاب شد + تصاویر" title="پاک ترین و سالم ترین شهر ایران انتخاب شد + تصاویر" src="http://www.taknaz.ir/upload/63/0.659963001326872865_taknaz_ir.jpg" />

    209 شهر از کشورهای منطقه مدیترانه شرقی جهت انتخاب به عنوان هزار شهر سالم جهان نام نویسی کرده بودند و از کشور ایران هم سه شهر پیرانشهر، نور و طوس معرفی شده بودند که شهرستان پیرانشهر توانست به عنوان یکی از هزار شهر سالم جهان از کشور ایران انتخاب شود.
   


  این مطلب تا کنون 138 بار بازدید شده است.
  ارسال شده در تاریخ چهار شنبه 25 دي 1392 [ گزارش پست ]
  منبع
  برچسب ها : , , , , , , , , , , , , ,

پربازدیدترین مطالب

آمار امروز شنبه 29 مهر 1396

 • تعداد وبلاگ :55487
 • تعداد مطالب :160493
 • بازدید امروز :369934
 • بازدید داخلی :42893
 • کاربران حاضر :173
 • رباتهای جستجوگر:385
 • همه حاضرین :558

تگ های برتر